دومینیکا به عنوان جنگلی ترین جزیره آنتیل کوچک، زیستگاه طیف قابل توجهی از پرندگان و حیوانات است. حدودا 167 تا 188 گونه پرنده در جزیره زندگی می کنند. دو طوطی شامل طوطی شاهنشاهی یا سیسرو (sisserou, Amazona imperialis) که نماد ملی دومینیکا است و طوطی گردن قرمز کوچکتر (Amazona arausiaca) فقط در دومینیکا یافت می شوند. انواع گوناگونی از مرغ مگس خوار در جزیره وجود دارند که از این میان، مرغ مگس خوار سر آبی (Cyanophaia bicolor) بومی دومینیکا و جزیره همسایه مارتینیک است. قورباغه بزرگی که به نام کراپود یا مرغ کوهی (Leptodactylus fallax) شناخته می شود، یکی از چهار گونه دوزیستان موجود در این جزیره و از قدیم یکی از جانوران نمادین دومینیکا (و نوعی غذای ملی) بوده است.
علاوه بر این، جزیره میزبان 18 گونه پستاندار، 
خوک ها، موش های وحشی و خفاش و 17 گونه خزنده، حشرات و پروانه نیز میباشد. ایگوانا، بزرگترین خزنده ای است که در دومینیکا یافت می شود (Iguana delicatissima). گونه های مختلفی از مار (هیچ کدام سمی نیستند) در جزیره وجود دارد که بزرگترین آنها ماده بوآ است.

حیات وحش دومینیکا

پرندگان و جانوران خشکی

جانوران دریایی

​بیش از 30 گونه مختلف خرچنگ و میگو و صدها نوع ماهی.
4 گونه لاک پشت دریایی که در ساحل تخم ریزی می کنند.
16 گونه پستاندار دریایی مختلف از جمله نهنگ و دلفین که در آب های زلال و کریستالی جزیره به وفور یافت می شوند و در طول سال در امتداد خط ساحلی قابل مشاهده می باشند. آنچه دومنیکا را منحصر به فرد می کند فرصت و تورهای مختص مشاهده بزرگترین نهنگ های دندانه دار و ستاره فیلم موبی دیک هرمان ملویل  یعنی نهنگ اسپرم است.
جزیره به دلیل داشتن دیوارهای صخره ای زنده و آب های عمیق نزدیک به ساحل، سایت های غواصی منحصر به فردی  را داراست و زندگی دریایی و مناظر زیر آب در آن به اندازه طبیعت کوهستانی آن چشمگیر است.